वातावरणीय ह्रास हुनु भू–क्षयका असरहरू हुन् । – हाडा

0
19
eरोयलटाइम्स | राष्ट्रको गौरवमय सञ्चार

भू–क्षयको जोखिम : समाधानका उपायहरू

गम्भीरबहादुर हाडा

eरोयलटाइम्स

भू–क्षयका कारणले सतहमा रहेका स्वच्छ पानीका स्रोतहरू धमिलो हुन्छन् र दुषित हुन्छन् । त्यस भेगमा बसोबास गर्ने मानिसका लागि पानीको वैकल्पिक स्रोत नहुने भएका कारण उनीहरू त्यही दुषित पानी पिउन बाध्य हुन्छन् । यसबाट मानिसमा विभिन्न किसिमका सरुवा रोग फैलिन्छन् र धेरै मानिसको मृत्यु पनि हुन जान्छ । खाद्यान्नको कमीबाट पनि भू–क्षयबाट पर्न सक्ने अप्रत्यक्ष असर हो । माटोको क्षयका कारणले सतहमा रहेको उर्वर माटोलाई बगाएर वा उडाएर लैजान्छ । यसबाट त्यस भेगमा हुने कृषि उत्पादन घट्न जान्छ र त्यस क्षेत्रमा बसोबास गर्ने मानिसलाई खाद्यान्नको कमी हुन गई कुपोषणजस्ता असरहरू देखा पर्दछन् । भू–क्षयलाई वातावरणीय ह्रास वा प्राकृतिक प्रकोप दुवै तरिकाबाट बुझिन्छ । पृथ्वीको धरातलीय माटोको माथिल्लो तह कुनै कारणबाट स्थानान्तरण भई ठूलो मात्रामा क्षति हुनुलाई भू–क्षय भनिन्छ । अर्को शब्दमा माटो निर्माण हुने क्रियाभन्दा माटो क्षति हुने प्रतिक्रिया वा तीव्रतालाई भू–क्षय, माटो साधनको नोक्सान, क्षति भनिन्छ । पहाडी भू–धरातलको अवैज्ञानिक खेती प्रणाली, खोरिया खेतीको प्रचलन, वन अतिक्रमण आदि कारणबाट धरातलीय माटोको माथिल्लो तह हुन्छ र ठूलो मात्रामा माटो तीव्र ढालीय क्षेत्रबाट होचो भागतिर बगेर जान्छ । नेपालको अधिकांश भू–भाग पहाडी तथा पर्वतीय क्षेत्रले ओगटेको छ । बर्सेनि यस्ता तीव्र ढाल भएका भागबाट ठूलो मत्रामा माटो बगेर, उडेर जान्छ ।

माटो क्षयीकरणका कारणले पूर्वाधारहरूको विनाश हुन जान्छ । पहिरोको कारणले राजमार्ग, कच्ची सडक, ठूलाठूला पुललाई क्षति पुग्न जान्छ । त्यसैगरी विभिन्न विद्युत् गृहका लागि निर्माण गरिएका रिजर्भवायरहरूमा थिग्रावटको समस्या देखापर्छ । जसबाट त्यसमा जडान गरिएका टर्बाइनहरूलाई पनि नकारात्मक असर पर्दछ । पहाडका नांगा जमिनबाट बढी मात्रामा भू–क्षय हुने गर्छ । भू–क्षयबाट जमिनको उर्वरा माटो बगेर जान्छ । यसले गर्दा जमिन उत्पादनहीन हुन पुग्छ । नेपालको पहाडी क्षेत्रको कुनै एक हेक्टर जंगल विनाश हुँदा वार्षिक ३० देखि ७५ टन माटोको ह्रास हुने अनुमान गरेको पाइन्छ । वर्षौंवर्षदेखि हुँदै आएको भू–क्षयबाट बंगालको खाडीमा न्युमोर नामक टापुको सिर्जना भएको पाइन्छ । भू–क्षयका वातावरणीय असरहरू वातावरणीय ह्रास गर्नमा भू–क्षय एक महŒवपूर्ण कारक तŒव हो । हाम्रोजस्तो पहाडी धरातल भएको देशका लागि भू–क्षय एक प्रमुख वातावरणीय समस्या हो ।
वनविनाश, अतिचरण, सहरीकरण औद्योगिकीकरण तीव्र जनसंख्या वृद्धि परम्परागत कृषि प्रणालीमाथि उल्लिखित बुँदाहरूका अतिरिक्त वर्षाको असमान वितरण, अवैज्ञानिक भूउपयोग, परिवर्तनशील कृषि, माटोको संरक्षणमा विचार नपु¥याइनु, भिरालो भूआकृति, नदीहरूको धार परिवर्तन आदि भू–क्षयका कारणहरू हुन् ।

जैविक क्रियाकलापमा मुख्यतया मानिसको क्रियाकलापले भू–क्षय हुने गर्दछ । जस्तै अवैज्ञानिक कृषि प्रणाली, अतिचरण (चरण भूमिको दुरूपयोग) । वनजंगलको विनाश, अव्यवस्थित सहरीकरणले पनि भू–क्षय हुन सक्छ । यसैगरी जथाभावी सडक बनाउने, बाँध निर्माण गर्ने, नदीको धार परिवर्तन गर्ने, खनिज तŒवहरू उत्खनन् गर्नेजस्ता गतिविधि पनि भू–क्षयका कारण बन्न सक्छन् ।
मुख्यतया भू–क्षयका कारणहरूलाई जलवायुसम्बन्धी कारक तŒवहरूले गर्दा हुने भू–क्षय र जैविक क्रियाकलापहरूले हुने भू–क्षय गरी दुई भागमा बाँड्न सकिन्छ । जलवायुसम्बन्धी कारक तŒवहरूले गर्दा हुने भू–क्षय जलवायुसम्बन्धी कारक तŒवमा पानी र हावाको भूमिका महŒवपूर्ण रहेको हुन्छ । यसरी हुने भू–क्षयलाई पनि चार भागमा बाँड्न सकिन्छ । जस्तै ः जलीय भू–क्षय, वायु भू–क्षय, हिउँको भू–क्षय र सामुद्रिक भू–क्षय ।
पहिरो जानु वा भूस्खलन हुनु पनि एक ठूलो वातावरणीय समस्या हो । पृथ्वीको गुरुत्वाकर्षण शक्तिका कारणले गर्दा अग्लो धरातलबाट होचो भागतिर माटोको पिण्ड, चट्टानका ढिक्का वा समूहलगायत अन्य पदार्थ बग्नै, सर्ने प्रक्रियालाई पहिरो भनिन्छ । जमिनको ढाल, भौगर्भिक हलचल, पानीको चाप, चट्टानको बनावट र धरातलीय संरचना आदिबाट पहिरो जान्छ । मानवीय क्रियाकलाप पनि पहिरो जानुको मुख्य कारक तŒव हो । महाभारत तथा चुरेशृंखलाका भूभागहरू पहिरोबाट बढी प्रभावित छन् । पहिरोबाट ठूलो धनजनको क्षति हुन्छ । कहिलेकाहीं त पूरै गाउँ नै पहिरोबाट नोक्सान भएको नेपालमै
उदाहरण छन् ।

नेपाल एक पर्वतीय मुलुक भएको र यसको कमजोर संरचनासहितको उत्तर दक्षिण भौगोलिक आयामले गर्दा पहिरो जाने, भूस्खलन हुने, छत खस्ने एवं ठूलो क्षेत्रमा भूभाग तल खस्किने समस्या निकै छन् । उत्तर दक्षिण दिशामा बहने नदी, भिरालो भूमिमा अवैज्ञानिक खेती प्रणाली, पर्यावरणीय प्रतिकूलतालाई ‘वास्तै नगरी सञ्चालन गरिएका विकास निर्माण कार्यहरू तथा नदी वैसीनको तल्लो माथिल्लो भूगोललाई एकीकृत गर्ने पद्धतिको कमिले नेपालमा बाढी, पहिरो र भूस्खलन ठूलो वातावरणीय समस्या बनेको छ । पहिरो र भू–स्खलनबाट नेपालका पहाडी तथा हिमाली क्षेत्रहरूले बर्सेनि ठूलो धनजनको क्षति भोगिरहेका छन् भने पर्यावरणीय दृष्टिले पहिरो एवं भू–स्खलनमा परेका भूभागहरू बाझोमा परिणत भएका छन् र भूमीकरणको प्रक्रिया देखिएको छ । वन ठूलो मात्रामा नष्ट भएको छ । पहिरो वा भू–स्खलन प्रलयकारी घटना हुन् । यसबाट धन, जन तथा भौतिक सम्पत्तिको नोक्सान हुन्छ । भौतिक पूर्वाधार भत्किन्छन्, पर्यावरणीय स्थिति असन्तुलित हुन्छ । नदी वैसीनको माथिल्लो भागमा पदार्थ बगेर बाझोपनको विकास हुन्छ भने तल्लो भागमा ढुंगा बालुवा तथा कंकडको संगृहीकरणले बाझोपन ल्याउँछ । यसबाट भू–सन्तुलनको संयन्त्रसमेत असन्तुलित हुन्छ । यसका असरहरू बुँदागत रूपमा यसरी उल्लेख गर्न सकिन्छ ।
(घर, जमिन र बस्तीलाई पुरिदिन्छ । वनजंगल खेतीपाती बग्ने र पुरिने प्रक्रियाबाट नष्ट हुन्छ । पहिरो गएको र पुरिएको दुवै ठाउँमा बाझोपनको विकास हुन्छ । क्षयीकरणलाई तीव्र बनाउनेछ । वातावरण तथा भू–सतह असन्तुलित हुन्छन् ।

पृथ्वीको सतहमा बाढीपहिरो जानु, माटोको उर्वरा शक्तिमा ह्रास आउनु, वायु प्रदूषण हुनु, जलसम्पदाका मुहानहरू सुक्दै जानु, भू–क्षय हुनाले नांगा चट्टानहरू देखिनु, रुखबिरुवाहरू उम्रन नसक्नु, वातावरणीय ह्रास हुनु भू–क्षयका असरहरू हुन् । हाम्रो जस्तो पहाडी धरातल भएको देशका लागि भू–क्षय एक प्रमुख वातावरणीय समस्या हो

पृथ्वीको सतहमा बाढी–पहिरो जानु, माटोको उर्वरा शक्तिमा ह्रास आउनु, वायु प्रदूषण हुनु, जलसम्पदाका मुहानहरू सुक्दै जानु, भू–क्षय हुनाले नांगा चट्टानहरू देखिनु, रूखबिरुवाहरू उम्रन नसक्नु, वातावरणीय ह्रास हुनु भू–क्षयका असरहरू हुन् । हाम्रो जस्ता पहाडी धरातल भएको देशका लागि भू–क्षय एक प्रमुख वातावरणीय समस्या हो । विशेष गरी वर्षात्को समयमा पहाडी र अन्य भिरालो जमिन भएको क्षेत्रमा जमिनको सतहको उब्जाउयुक्त माटोलाई पानीले बगाएर त्यहाँ नांगै चट्टानहरू रहेका हुन्छन्, जसले गर्दा त्यस क्षेत्रमा खेतीपाती गर्न तथा बोटबिरुवाहरूलाई उम्रन समस्या हुन्छ ।
फलस्वरूप त्यस ठाउँमा मानिसले सामाजिक आर्थिक विकास गर्न समस्या पैदा हुनुका साथै त्यस ठाउँको जैविक विविधताको ह्रास भई पारिस्थितिक प्रणालीमा असन्तुलन हुने हुन्छ । त्यसैगरी हिमाली र पहाडी क्षेत्रबाट बगाएर ल्याएको माटो नेपालको दक्षिणी भागमा रहेको समथल जमिन तराईमा थुपार्ने गर्दछ, जसले गर्दा माटोसँगै बगाएर ल्याएका चट्टान तथा बालुवा पनि थुप्रिने हुन्छ । यसका साथ भू–क्षयका कारण जलीय पारिस्थितिक प्रणालीमा पनि नकारात्मक असर पर्ने हुन्छ ।
खेतीको यो प्रविधि नेपालमा अत्यधिक मात्रामा प्रयोगमा आएको पाइन्छ । यसले सतहमा बग्ने पानीको गतिलाई कम गर्नुका साथै पानीको बग्ने बाटोलाई पनि नियमित गर्दछ । यस प्रविधिमा खेतका तेर्सा गराहरूमा पानी जम्छ र गराका छेउछेउमा सुरक्षाका लागि साना बोट हुने बिरुवाहरू लगाइन्छ । परिपक्व हुन लामो समय लाग्ने बिरुवाहरू तथा एउटै बिरुवाबाट सधैं फल पाइरहने किसिमका बिरुवाहरू लगाएर पनि भू–क्षयलाई न्यून गर्न सकिन्छ । जस्तै चिया, कफी आदिको खेती गरेको खण्डमा ती बिरुवाहरूले लामो समयसम्म फल दिइरहन्छन् र त्यस ठाउँको माटो पनि क्षयीकरणबाट सुरक्षित भइरहेको हुन्छ । यो प्रविधिबाट पनि भू–क्षय कम गर्न सकिन्छ । यो प्रविधिमा खेतका गराहरूमा विभिन्न किसिमका बालीहरूका साथै विभिन्न डाले घाँसहरू रोप्ने गरिन्छ । यसबाट बाली पाकेपछि पनि त्यस ठाउँमा अन्य बालीहरू तथा डाले घाँसहरू रहिरहने भएकोले तिनले माटोलाई सुरक्षित राख्छन् ।

पानीको बहावको तीव्र गतिले माटोमा बनेका सानासाना धर्साहरूबाट पनि पर्याप्त मात्रामा भू–क्षय भइरहेको हुन्छ । यस किसिमको क्षयीकरणलाई रोक्नका लागि ती गलीहरूमा विभिन्न किसिमका चाँडै बढ्ने बालीका बीउहरू छर्न सकिन्छ । यसबाट ती बालीहरूले माटोलाई जरामा बाँधेर राख्छन्, जसबाट गलीहरूमा भू–क्षय कम हुन्छ । नदीको बहावबाट हुने कटानलाई कम गर्नका लागि नदीको दुवै किनारामा रूख बिरुवाहरू रोपेर वा बाँध बनाएर वा तार जाली राखेर नियन्त्रण गर्न सकिन्छ । भू–क्षयलाई न्यून गर्ने उपायहरूमध्ये यो एक प्रमुख उपाय हो । भू–क्षयको बढी सम्भावना भएका स्थानहरूमा वृक्षरोपण गरेर भू–क्षयलाई नियन्त्रण गर्न सकिन्छ । त्यसैगरी बढी पहिरो जाने सम्भावना भएका ठाउँहरू, खाली जग्गाहरू र बढी भिरालो परेका स्थानहरूमा वृक्षरोपण गरेर पनि भू–क्षयलाई नियन्त्रण गर्न सकिन्छ । खेती गरिरहेको जग्गामा पनि डाले घाँसका रूपमा प्रयोग गर्ने उद्देश्यले विभिन्न प्रकारका रूखहरू रोपेर भू–क्षयलाई कम गर्न सकिन्छ । यो प्रविधि अपनाएर हावाको वहावको गतिलाई कम गर्न सकिन्छ, जसबाट हावाबाट हुने माटोको क्षयीकरणलाई नियन्त्रण गर्न सकिन्छ ।