यस्तो छ, राष्ट्रवादी वैकल्पिक गठबन्धनको चुनावी प्रतिबद्धता–पत्र

0
12
eरोयलटाइम्स | राष्ट्रको गौरवमय सञ्चार
eरोयलटाइम्स

आदरणीय बुवा–मुमा, दाज्यू–भाई तथा दिदी–बहिनीहरु
यहि २०७४ मंसिर १० र २१ गतेका दिन हुन लागेको संधीय प्रतिनिधि सभा र प्रदेश सभाको निर्वाचनमा प्रत्यक्ष र समानुपातिक गरी, दुवै तर्फ हाम्रो “राष्ट्रवादी वैकल्पिक गठबन्धन”ले भाग लिंदैछ । हामी कर्मनिष्ठ, जनमुखी, निष्कलंक, ईमान्दार, सृजनात्मक, विवेकशील र नेपालभक्त अग्रगामी उम्मेद्वारहरु नेपाल र नेपालीको निस्वार्थ सेवा गर्न गम्भीर जिम्मेवारीकासाथ चुनावी मैदानमा उत्रेका छौँ । यस महान प्रकृयामा हजुरहरुको अमूल्य मत पाई, सबै प्रकारले खराब र पुराना भई सकेका चिन्तन, शैली, वोली, व्यवहार, संस्कार, राजनीतिक दल, संसद, सरकार र कैयन ऐन–कानून नीति तथा विचारधाराहरुका विकल्पमा असल र नयाँ चिन्तन, बोली, शैली, व्यवहार र संस्कार भएका राजनीतिक दल, संसद, सरकार र ऐन कानून–नीति–नियमहरु निर्माण गरी, सञ्चालन, संरक्षण, संम्वद्र्धन, प्रवद्र्धन र विकास गर्न–गराउन तथा विद्यमान संविधानमा अपुग भएका व्यवस्थाहरु लिपीवद्ध पूर्ण प्रबन्ध गर्न–गराउन अपरिहार्य भएकोले; यस “गठबन्धन” का हामी असल र अनुशासित राष्ट्र सेवकहरुले नेपालको राष्ट्रिय भू–अखण्डताको रक्षा, राष्ट्रिय सार्वभौमसत्ता, राष्ट्रिय स्वाधीनता, राष्ट्रिय एकता, राष्ट्रिय स्वाभिमान, राष्ट्रिय सद्भाव, प्रेम, मेलमिलाप र भाईचारालाई विशेष जोड् दिँदै, नेपाल र नेपालीहरुको पुनः एकीकरण तथा समृृद्धि–समुन्नति–विकासका लागि अधिकतम प्रयत्न र संघर्षहरु गरिरहने वाचा गर्दछौँ। अबको चुनावमा हजुरहरुले हामी नयाँ दर्शनयुक्त उम्मेद्वारहरुलाई अत्याधिक बहुमतले जिताउनु भएमा, “भ्रष्टाचार मुक्त सुस्वशासन” को आघारमा विश्वको वैदिक सनातन हिन्दुराष्ट्र पूनः स्थापनासहित हजुरहरुकै सर्वाेत्तम हक–हित तथा सर्वाङ्गीण कल्याणका लागि पूर्ण तवरले समर्पित भई, ईमान्दारीपूर्वक हजुरहरुको सेवाका कामहरु पूरा गर्ने प्रतिबद्धता जनाउँदछौँ। यस “गठबन्धन” का आधारभूत नीतिहरु देहाय बमोजिम रहेका छन् ः–
१. भौगोलिक राष्ट्रियता ः– राष्ट्रप्रेम–भक्ति भावनाद्वारा नेपालका गुमेका भू–भागहरु नेपालले फिर्ता लिँदै,नेपाल र नेपालीहरुको पुनः एकीकरण गरिनेछ। नेपाली ल्च्ल् बाहेक दोहोरो नागरिकतावालालाई छानविन गरि–गराई, नक्कलीलाई कडा कारवाही गरि–गराई, अङ्गीवृmतहरुलाई सरकारी पदीय जिम्मेवारी नदिने प्रवन्ध गरिनेछ र गराइनेछ। स्वदेशी र विदेशीबीच स्पष्ट परिचयपत्रको व्यवस्थापन र नियमन गरिनेछ र गराइनेछ। नेपाली सिमानाहरुको न्यायसङ्गत सिमाङ्कन, व्यवस्थापन र नियमन कडाईका साथ गरिनेछ। अङ्गीकृत नागरिकका समस्यालाई राजनीतिक रुपमा हल गरिने छ ।
२. राष्ट्र र राज्य ः– नेपालदेश “सनातन हिन्दु राष्ट्र” भई, राज्य–सत्ताले सबै धर्म, जाति, भाषालाई सम्मान र सद्भावको व्यवहार गरिनेछ र गराईनेछ । “विविधतामय राष्ट्रिय आत्मीय एकता” कायम गरिनेछ र गराइनेछ ।
३. मार्ग दर्शन सिद्धान्त ः– “नेपालवाद” को दर्शन–सिद्धान्तमा आधारित नेपाली मौलिक “नेपालीतन्त्रात्मक” राज्य–व्यवस्थाको निर्माण, सञ्चालन, विकास र सुदृढीकरण गर्दै, “नेपाली राष्ट्रवाद”लाई विस्तार र सवलीकृत गरिनेछ–गराइनेछ ।
४. शासकीय स्वरुपः–
(क) समानतामूलक समावेशीको आधारमा “जननिर्वाचित राष्ट्राध्यक्ष” सहितकै एक सदनात्मक थोरै संख्याको सानो आकारको “राष्ट्रिय जनप्रतिनिधि सभा र गैर संसदीय मन्त्रिमण्डल”को निर्माण र सञ्चालन गरिनेछ–गराइनेछ ।
(ख) “स्वायत्तताभित्रको स्वायत्तता र पहिचानभित्रको पहिचानसहितको समान समावेशी सहभागिता तथा सत्ता–शक्ति र अधिकारको विकेन्द्रीकृत, पृथकीकरण, नियन्त्रण, सन्तुलन एवं जनमत अनुसार” नेपाली धरातलीय यथार्थताको सापेक्षतामा, न्यायसङ्गत–समानतायुक्त भू–राजनीतिक स्वरुप–संरचनाहरुको निर्माण–विकास गरिनेछ–गराइनेछ ।
(ग) “दलीय समानुपातिक एकद्वार निर्वाचन प्रणाली” लागू गर्दै, निर्वाचन प्रचार सम्बन्धि सम्पूर्ण सञ्चार माध्यमहरुको खर्च–व्यवस्था सरकारद्वारा व्यहोर्ने प्रबन्ध गरिनेछ–गराइनेछ ।
(घ) संवैधानिक–कानूनी राज्य–शासनलाई विशेष जोड दिई, हिमाल, पहाड, भावर, तराई–मघेशलाई विना भेदभाव “समान समावेशी सहभागितामूलक” व्यवस्थामा आवद्ध गराइनेछ।
५. विकास ः– सबै क्षेत्रमा “१८ वर्षीय राष्ट्रिय एकीकृत, सन्तुलित, बृहत्तर विकास अभियान” आम जनसहभागितामा जोडदार र प्रभावकारी ढङ्गले कार्यान्वयन गरि–गराई, प्रथम छ वर्षे चरणमा आम नेपाली जनताको “न्यूनतम आधारभूत आवश्यकताहरु परिपूर्ति गर्दै, न्यूनतम भौतिक पूर्वाधारहरु निर्माण गरि सक्ने”, दोस्रो ६ वर्षे चरणमा “मध्यम आधारभूत आवश्यकताहरु परिपूर्ति गर्दै, मध्यम आधारभूत भौतिक पूर्वाधारहरु निर्माण गरि सक्ने” र तेस्रो ६ वर्षे चरणमा “आधारभूत आवश्यकताहरु परिपूर्ति गर्दै, आधुनिक विकासका पूर्वाधारहरु निर्माण गरि सक्ने” नीतिगत र व्यवहारिक कामहरु सर्व पक्षीय तथा सर्व क्षेत्रीय–तह–तप्काहरुमा गरिनेछन् र गराइने छन् ।
६. उद्योग–वाणिज्य ः– पुराना विस्थापित वा बन्द वा रुग्ण उद्योग–वाणिज्य संस्थाहरुलाई पुनः स्थापना र सञ्चालन गर्दै, सवै राष्ट्रिय परियोजनाहरुमा जनताको लगानी, स्वामित्व र अपनत्व कायम गरिनेछ र गराइनेछ। पर्यावरणीय मैत्री उद्योग–धन्दाको विकास गर्न उद्यमी–व्यवसायीहरुलाई प्रोत्साहित गरिनेछ। सबै उद्योग वाणिज्य पेशा–व्यवसायहरु “१८ वर्षे राष्ट्रिय विकास अभियान” अनुसारै गरिनेछन् र गराइने छन् ।
७. पर्यटन ः– नेपालमा ऐतिहासिक (पुरातात्विक), धार्मिक, साँस्कृतिक, प्राकृतिक, कृषि, जल र साहसिक पर्यटन उद्यम–पेशा–व्यवसायहरुको अभिवृद्धि, प्रोत्साहन, संरक्षण, सम्वद्र्धन, प्रवद्र्धन, विकास, अध्ययन र अनुसन्धानमूलक सबै विधाहरुलाई नेपाली मौलिकताको आधारमा अघि बढाई, नेपाली नागरिकको जीवनस्तरलाई माथि उठाईने छ । पर्यटकीय उद्योगलाई नेपालको आर्थिक समृद्धिको एउटा मूख्य पक्ष बनाई, अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा नेपाल र नेपालीको सर्वपक्षीय पहिचानलाई समुन्नत तुल्याईनेछ ।
८. अर्थ ः–“नेपाली राष्ट्रवादी प्रगतिशील मौद्रिक–अर्थतन्त्र”को नयाँ नीति कार्यान्वयन गराईनेछ । राष्ट्रिय उद्योगपति, पूँजीपति, उद्यमशील व्यक्ति र समूहहरुलाई निजी, साझा–सहकारी, सामुदायिक र सामाजिक नयाँ राष्ट्रिय उद्यम प्रणालीमा आवद्ध गरि–गराई, भ्रष्टाचार–शोषणरहित नयाँ तिव्र विकास पद्धति अवलम्बन गर्दै, द्रुत्ततर आर्थिक समृद्धि तर्फ नेपाल र नेपालीलाई लम्काइनेछ । “नेपाली मौद्रिक–अर्थतन्त्र” स्वतन्त्र, स्वाधीन, स्वावलम्बी आत्मनिर्भर र नेपाली धरातलीय मौलिकपनको हुनेछ। स्वरोजगार र रोजगारीको शिघ्र उपलब्धता र प्रगतिका लागि “एक व्यक्ति एक स्वरोजगार÷रोजगार”को प्रबन्धलाई दृढतापूर्वक कार्यान्वयन गरिनेछ–गराइनेछ। राज्यद्वारा नियन्त्रित सामाजिक–पूँजीवादी अर्थनीतिलाई अवलम्बन गरिनेछ। “हुनेबाट लिने र नहुनेलाई दिने” प्रणाली लागू गरिनेछ ।
९. भू–अर्थ ः– “४–ज–”को सिद्धान्त अनुसार “जल, जमिन, जड्डल र जनशक्ति”को एकीकृत “राष्ट्रिय भू–अर्थ नीति, योजना र कार्यक्रम”हरुलाई प्रभावकारी कार्यान्वयन गरि–गराई,“४–ज” को नयाँ विकास प्रणाली अवलम्बन गरिनेछ र गराइनेछ । नयाँ भू–व्यवस्था, सुधार, वितरण, उपभोग र प्रगतिलाई “कृषकमूखी सँस्कृति र उत्पादन एवं निर्यातमुखी कृषि रणनीति”मा आधारित “राष्ट्रवादी प्रगतिशील भू–अर्थनीति”को विकास, संरक्षण, संबद्र्धन, प्रवद्र्धन र सुदृढीकरण गरिनेछ र गराइनेछ। नेपाली भौगोलिक क्षेत्र र मौसमअनुसार “राष्ट्रवादी–प्रगतिशील, कृषि–शिक्षा र कृषि कार्य परियोजना”हरुलाई प्रभावकारी ढङ्गले कार्यान्वयन गरिनेछ–गराइनेछ । “भू–जन–कृषि–अर्थ सम्बन्ध”लाई “माटोको माया गरौँ, माटोलाई खेर नफालौँ । माटोले लिन्छ, माटोले दिन्छ र समृद्धशाली बनाउँछ” भन्ने नारालाई आत्मसात गर्दै, “भू–जन–कृषि–अर्थ–सम्बन्ध”लाई सामाजिक–पूँजीवादीकरण गर्दै, भूमि वितरण र उपयोगलाई मानवता र न्यायसङ्गत समानताको आधारमा प्रयोग गरी, आधुनिक, वैज्ञानिक–व्यवसायिकीकरण, औद्योगिकीकरण गर्दै, भू–कृषि स्वरोजगार र रोजगारलाई बढाइनेछ। सबै किसानहरुलाई कृषि बिमा प्रबन्धमा आवद्ध गरि–गराई, निजहरुका आवश्यक सबै हक–अधिकार, सुअवसर, सेवा, सुविधा र सहुलियतहरु प्रत्याभूतिका साथ प्रदान गरिनेछ र गराइनेछ। जलसँग सम्बन्धित सिँचाई, उर्जा, यातायात, पिउने पानी र जल विहार पर्यटनलाई विकसित तुल्याईनेछ ।
१०. मोही, गुठी तथा सुकुम्वासीः– “जसको जोत–भोग, उसकै स्वामित्व र पोत”को नीतिलाई कडाईकासाथ कार्यान्वयन गर्दै–गराउँदै, भूमिहीनहरुलाई आवास र स्वरोजगार÷रोजगार; पुराना सुकुम्वासी, अव्यवस्थित वसोवासी, गुठीवाला र मोहीहरुलाई निजहरुले जोत–भोग गरेका पूरा जग्गाहरु नापी गरी, “घर–जग्गा धनी प्रमाण–पूर्जा” अविलम्ब उपलब्ध गरिनेछ–गराइनेछ। “भू–माफिया”हरुलाई कडा कानूनी कारवाही गरिनेछ–गराइनेछ । गुठी र गुठीका सबै चल–अचल सम्पत्तिहरुको व्यवस्थापन र नियमन ऐतिहासिक र वर्तमान अवस्थालाई ध्यान दिई, राम्रो प्रबन्ध गरिनेछ र गराइनेछ। जग्गा खाली राख्न नपाइने कडा प्रबन्ध गरिनेछ–गराइनेछ । सर्वहारा–गरिब, सबै खाले मजदुर, प्रावृmतिक प्रकोपपीडित, अपाङ्ग, होचा–पुडका, असहाय, अनाथ, दुर्बल, एकल महिला, एकल पुरुष, तेस्रो लिङ्गी, द्वन्द्वपीडित, शहीद–वेपत्ता, घाइते र श्रमजिवी पत्राकार–कलाकार समूहभित्र पर्ने सबै “भूमि–घर–रोजगारविहीनहरु” का लागि सर्वसुलभ र सस्तो दरमा “राशन–कार्ड” सहित “गाँस–बास–कपास” पाउने सुनिश्चित व्यवस्था गरिनेछ–गराइनेछ । दैनिक काम गरी, जीविका निर्वाह गर्नेहरुकोसमेत उचित ज्यालाको व्यवस्था गरिनेछ। सबै खाले मजदुर र किसानहरुका सम्पूर्ण हक–हित–अधिकार तथा सेवा, सुविधा, सहुलियत र अवसर प्राप्तिका लागि कल्याणकारी कामहरु गरिनेछन् र गराईनेछन् ।
११. शिक्षा ः–“रोजगार–व्यवसाय–शीपमूलक, उत्पादनमुखी, प्राविधिक, वैज्ञानिक, जनमुखी र राष्ट्रवादी नैतिक नागरिक शिक्षा” सवै नेपाली नागरिकलाई शिक्षा–विमासहित निःशुल्क र अनिवार्य उपलब्ध गरिनेछ र गराइनेछ। सवै सार्वजनिक पदधारक तथा सरकारी कर्मचारीहरुले आफ्ना छोरा–छोरीहरुलाई १२ कक्षासम्म अनिवार्य सरकारी शिक्षालयहरुमा पढाउनै पर्ने वाध्यकारी प्रबन्ध गरिनेछ र गराइनेछ । शैक्षिक क्षेत्रका विकृति, विसंगति र शोषणयुक्त गतिविधिहरुलाई निर्मूल पारिनेछ । सरकारी आवासीय विद्यालयहरुको प्रबन्ध गरिनेछ र गराइनेछ ।
१२. नेपाली नागरिक र आचार संहिता ः– नेपाल राष्ट्रलाई शान्ति, समृद्धि, सुशासन, न्याय–कानून, अनुशासन मातहत समतामूलक राज्य स्थापनाको लागि १६ वर्ष उमेर पुगेका नेपाली नागरिकहरुलाई उच्च चरित्रवान, निष्ठावान र कर्मठ नागरिक तयार गर्न, राज्यले नैतिकताको आचार–संहितासहित उच्च मानवीय स्वभावको तर्जुमा गर्न, उचित प्रशिक्षण, विचार–गोष्ठी, अन्तरक्रिया, वादविवाद र वक्तृत्व कलाको विकास गर्दै, असल नागरिकलाई उचित पुरस्कारको व्यवस्था समेत गरिनेछ–गराईनेछ ।
१३. स्वास्थ्यः– सवै नेपाली नागरिकलाई “वैज्ञानिक, आधुनिक, भरपर्दाे, विश्वसनीय, सरल, सुलभ, अनिवायर्, निःशुल्क र विमासहितको स्वास्थ्य सेवाको प्रबन्ध गरी,” सबै प्रणाली, तह र विषयका स्वास्थ्य निकायहरुलाई योग्य, असल, सक्षम, दक्ष जनशक्ति र स्रोत–साधन सम्पन्न तुल्याई, आम जनताको पहँुचमा उच्च गुणस्तरीय स्वास्थ्य सेवा–सुविधा पु¥याइने छ । मातृ–शिशु, बाल–बालिका, विकलाङ्ग, होचा–पुड्का, बृद्ध, अनाथ, निर्वल, एकल–महिला, एकल–पुरुष, तेस्रो लिङ्गी, शहीद, द्वन्द्व–पीडित, प्रावृmतिक प्रकोपपीडित तथा सर्वहारा–गरिब वर्गीय मजदुर, श्रमजिवी पत्रकार र कलाकारहरुको लागि राम्रो व्यवस्थापन गरिनेछ–गराइनेछ। विशेषत ः सुत्केरी अवस्थाका महिलाहरुलाई चार महिनासम्म स्वास्थ्य उपचार भरण–पोषणको प्रत्याभूतियुक्त प्रबन्ध गरिनेछ–गराइनेछ । गर्भावस्थादेखि १ वर्षको शिशु हुर्किने बेलासम्म सरकारद्वारा पूर्ण व्यवस्थापन गरिनेछ र गराइनेछ । प्रत्येक जिल्लामा आकस्मिक–दुर्घटना उपचार अस्पतालहरु र विशेष औषधोपचार गर्ने व्यवस्था गरिनेछ र गराइनेछ ।
१४. बालबालिका÷किशोर–किशोरी र युवाः– बालबालिका, किशोर–किशोरी र युवाहरुको आत्मिक, मानसिक, बौद्धिक र शारीरिक सुस्वस्थ्यता, प्रगति, समृद्धि र चौतर्फी विकासका लागि “विशेष एकीकृत कार्यक्रम”हरु कार्यान्वयन गर्दै, यस जनसमूहका सवैलाई उनीहरुका सवै खालका सु–स्वस्थ्यता, समृद्धि र उन्नतिका लागि हरेक विधाका “नेपाली ऐतिहासिक, मौलिक, लोक र आधुनिक खेलकूद”हरुको संयोजन गर्दै, प्रभावकारी ढङ्गले कार्यान्वयन गरिनेछ र गराइनेछ। अनुसन्धान र उत्पादनमूलक स्वरोजगार र रोजगारका क्रियाकलापहरुमा समावेशी–सहभागिता गराई, विशिष्ठ युवा समुदाय तयार गरिनेछ ।
१५. सामाजिकः– सबै खालका छाडापन, भ्रष्टाचार, दुराचार, अन्याय–अत्याचार, शोषण–फट्याँई, विकृति–विसंगती, कू–प्रचलन, विभेद, उत्पीडन, हिंसात्मक कुरा र कामहरुलाई अविलम्ब निरुत्साहित तुल्याई, निर्मूल गरिनेछ र गराइनेछ। पवित्र, आधुनिक, विकसित, नेपाली मौलिकपनको सामाजिक सू–सँस्कृतिलाई प्रोत्साहन दिई, प्रवद्र्धन गर्दै, विकसित तुल्याइनेछ। पवित्रता, मानवता र न्यायसङ्गत समानताका आधारमा सामाजिक तथा संाँस्कृतिक रुपमा प्रेम, मेलमिलाप, सह–सद्–समभाव र सहिष्णुता बढाउँदै, आत्मसम्मानको प्रत्याभूतिसहित “विविधतामय सामाजिक आत्मीय एकता”कायम गर्दै, विकलाङ्ग, होचा–पुड्का, तेस्रो लिङ्गी, असहाय, अनाथ, ज्येष्ठ नागरिक, सबै खाले मजदुरहरु, प्रावृmतिक प्रकोपपीडित, शहीद–वेपता परिवार, द्वन्द्वपीडीत र घाईतेहरुको सर्वाेत्तम कल्याण र सुरक्षाको लागि विशेष राजकीय प्रबन्ध गरिनेछ ।
१६. आन्तरिक सम्बन्ध ः– नेपाल राज्यभरि रहेभएका सबै जातजाति, भाषा–भाषी, धर्म–सँस्कृति, वर्ग, पेशा–व्यवसाय, अपाङ्ग, होचा–पुड्का, लिङ्ग, अल्पसंख्यक–बहुसंख्यक र विभिन्न भू–क्षेत्रहरु (मधेश भावर, पहाड र हिमाल) का जनता बीच नेपाली ऐतिहासिक मौलिकतानुसार प्रेम, मेलमिलाप, सह–सद्समभाव, सहिष्णुता र सहकार्यसहित आपसी आत्मीय एकता दीगो र बलियो ढङ्गले स्थापित गरी, न्यायसङ्गत समानताको आधारमा “विविधतामय राष्ट्रिय आत्मीय एकता”लाई अघि बढाइनेछ ।
१७. सञ्चार–यातायात ः– सञ्चार–यातायात जगतका विकृति–विसंगतिहरुलाई सच्च्याई, सञ्चार–यातायात कर्मीहरुको जीविकोपार्जन, हक–अधिकार, सुअवसर, सेवा–सुविधा, सहुलियतहरुलाई प्रोत्साहनयुक्त प्रबन्ध गरिनेछ र गराइनेछ । सञ्चार–यातायात प्रणालीको न्यायसंङ्गत, वैज्ञानिक, आधुनिक र सर्वसुलभ विकास गरिनेछ र गराइनेछ । सञ्चार–यातायात (सडक, हवाई, रेल, रोप–वे, विद्युतीय–डिजिटल, जलमार्ग) संचालनको व्यापक विस्तार गरीे, आम जनतालाई सञ्चार–यातायातको सहुलियतपूर्ण सेवा–सुविधा प्रदान गरिनेछ र गराइनेछ । पिछडिएका क्षेत्र र जनसमुदायहरुलाई पहिलो प्राथमिकता दिई, सञ्चार–यातायातका सबै प्रणाली, साधन, श्रोत तथा माध्यमहरुको विकास गरिनेछ–गराईनेछ । सबै सञ्चार–यातायातका परियोजनाहरुमा आम जनताको लगानी र स्वामित्व–अपनत्व कायम गरिनेछ र गराईनेछ । श्रमजिवी पत्रकारहरुको हक–हितमा समग्र पूर्ण विशेष व्यवस्था गरिनेछ–गराइनेछ ।
१८. पर्यावरण ः– अशुद्ध हुँदै गएको वातावरणलाई स्वच्छ बनाउन, हरसम्भव सवै प्रयासहरु जारी राखिनेछन् र आम जनतालाई यस बारे सचेत र प्रोत्साहित तुल्याईनेछ ।
१९. न्याय ः– केन्द्रदेखि वडासम्म सर्व सुलभ, सस्तो, शीध्र–सेवा प्रदायक न्यायालयको प्रबन्ध गरी, प्रावृmतिक प्रकोपपीडित, शहीद–द्वन्द्वपीडित र सर्वहारा–गरिब, असहाय, सर्वहारा–निर्माण मजदुर, श्रमजिवी पत्रकार, कलाकार, अनाथ, निर्वल, उत्पीडित, अपाङ्ग, होचा–पुडका, ज्येष्ठ नागरिक, र एकल महिला, एकल पुरुष, तेस्रो लिङ्गीहरुलाई अति न्यूनतम शुल्कमा तथ्य–सत्यमा आधारित, वैज्ञानिक र आधुनिक न्याय सेवा प्रदान गरिनेछ र गराइनेछ। सबै अर्थअनियमितताकारी, घुुसखोर, ठग, फटाहा, तस्कर, भ्रष्टाचारी, आगजनीकार, चोर, गुण्डा, हत्या–हिंसाकारी, बलात्कारी, लुटाहा, डाँका, जनद्रोही र देशद्रोहीहरुलाई कठोर सश्रम–आजीवन कारावासको दण्ड–सजाय दिइनेछ र दिलाइनेछ । संवैधानिक कानूनी व्यवस्थाका मातहतमा जो पनि रहनु पर्ने वाध्यात्मक प्रबन्ध गरिनेछ ।
२०. घर–भाडा ः– घर–जग्गा भाडा, क्रय–विक्रय, लेनदेनको भ्रष्टाचारी एवं अन्यायपूर्ण प्रचलनलाई सुधारी, न्यायसङ्गत, वैज्ञानिक र व्यवहारिक मानवीय व्यवस्था गर्नुका साथै सर्वहारा–गरिब जनताका लागि सरकारी आवासीय प्रबन्ध गरिनेछ र गराइनेछ ।
२१. स्वतन्त्रता–मानवाधिकार ः– मानवाधिकार र न्यायसङ्गत समानताको आधारमा पूर्ण धार्मिक, सांँस्कृतिक, जातिगत, भाषिक, वर्णगत, लैङ्गिक, सामाजिक, आर्थिक, पेशा–व्यवसायीक, राजनीतिक, वाक–अभिव्यक्ति एवं प्रकाशन–प्रशारण स्वतन्त्रताको व्यवहार प्रत्याभूत गरिनेछ र गराइनेछ। तर स्वेच्छाले बाहेक कसैले कसैलाई फकाई, लोभ, त्रास देखाई, बाध्य पारी, घर–दैलोमा गइर्, आफ्नो मत प्रचार गरि–गराई, कुनै पनि आस्था परिवतन गर्न–गराउन पाइनेछैन। यदि गरेमा कानूनी कारवाही गरिनेछ ।
२२. समावेशी सहभागिताः– नागरिकका सवै धर्म, सँस्कृति, जात–जाति, भाषा–भाषी, वर्ण, वर्ग, लिङ्ग, पेशा–व्यवसायी, अपाङ्ग, होचा–पुड्का, सबै रुपका मजदुर र श्रमजिवी पत्रकार तथा कलाकार, अल्पसंख्यक, बहुसंख्यक र भू–क्षेत्रहरुका जनसमुदायहरुका जनप्रतिनिधिहरुलाई राज्यसत्ताका हरेक तह–तप्का र ठाँउहरुमा न्यायसङ्गत समानताको आधारमा समावेशी–सहभागिता गराइनेछ र विशेषतः सर्वहारादेखि गरिब वर्गभित्र पर्ने जो कोहिका साथै शहीद–वेपता–द्वन्द्वपीडित र घाइतेहरु, अल्पसंख्यक, उत्पीडित, उपेक्षित, विभेदित, पिछडिएका र शोषित–दलितहरुका निम्नमध्यम वर्गसम्मकाहरुलाई क्षतिपूर्ति स्वरुप पहिलो “१८ वर्षका लागि विशेष अग्राधिकार”सहित हरेक क्षेत्र र विधामा माथि उठ्ने र उठाउने, हक–अधिकार, सु–अवसर, सेवा, सुविधा र सहुलियतहरु प्रदान गरिनेछन् र गराइनेछन् ।
२३. निर्वाचन पद्धतिः– “गोप्य मत खुलादानयुक्त जनमत”को माध्यमद्वारा “दलीय समानुपातिक समावेशी”को आधारमा एकल प्रवेशद्वारमार्पmत जननिर्वाचित पद्धतिअनुसार समान समावेशी सहभागिता गराइनेछ ।
२४. धार्मिक–सांँस्कृतिकः– सबै धार्मिक–साँंस्कृतिक जनसमुदायहरुका धार्मिक–सांँस्कृतिक आस्थाहरुको स्वैच्छिक ग्रहण, अवलम्बन, अभ्यास, संरक्षण, सम्बद्र्धन, प्रवद्र्धन, विकास र सुदृढीकरणका लागि मानवता र न्यायसङ्गत समानताको आधारमा प्रत्याभूतियुक्त स्वतन्त्रता प्रदान गरिनेछ। “नेपाली राष्ट्रवादी मौलिक धार्मिक–साँंस्कृतिक पद्धतिको विकास गरिनेछ र गराइनेछ।” नेपाली ऐतिहासिक, शास्त्रीय, लोक, मौलिक सभ्यता र दर्शनको आधारमा आधुनिक, राष्ट्रभक्तीय, वैज्ञानिक, प्रगतिशील र नैतिकवान, साहित्य, सङ्गीत, कला र सँस्कृतिको अध्ययन, अनुसन्धान, अभ्याससहित संरक्षण, सम्वद्र्धन, प्रवद्र्धन र तीव्र विकास “१८ वर्षीय एकीकृत राष्ट्रिय सांँस्कृतिक विकास अभियान”को गुरुयोजनानुसार जोड्दार र प्रभावकारी ढङ्गले संचालन गरिनेछ र गराइनेछ ।
२५. गैरसरकारी संघ–संस्थाः– सबै गैरसरकारी संघ–संस्थाहरुलाई राष्ट्रिय हितानुकूल हुने गरी, समाज कल्याण परिषदको मातहतमा सकृयतापूर्वक सरकारी योजना र कार्यक्रमहरुसंग समन्वय र एकरुपता कायम गरी, सञ्चालन–परिचालन गरिनेछ र गराइनेछ ।
२६. विदेश नीतिः– संयुक्त राष्ट्र संघको बडापत्र, असंलग्न आन्दोलन, पञ्चशीलको सिद्धान्तअनुसार नेपाल र विदेशको आपसी लाभ र कल्याणको आधारमा सुमधुर अन्तर्राष्ट्रिय विदेश सम्बन्ध कायम गरी, सुदृढीकरण गरिनेछ। दुई छिमेकी मुलुकहरुसँग समान दूरीको व्यवहार अवलम्बन गरिनेछ र गराइनेछ। नेपाल र नेपालीको हित विपरितका सबै सन्धि–सम्झौताहरु खारेज गरी, नयाँ सन्दर्भ, समय, परिस्थिति र आवश्यकतानुसार सबै परराष्ट्रहरुसँग नयाँ मैत्री, शान्ति तथा प्रगतिमूलक सन्धि–सम्झौताहरु गरिनेछन् र गराइनेछन् ।
२७. सामरिक सुरक्षाः–“१८ वर्ष उमेर पुगेका प्रत्येक स्वस्थ्य तथा योग्य नेपाली नागरिकलाई अनिवार्य राष्ट्रिय स्वयंसेवकको प्रशिक्षण प्रदान गरी,” राष्ट्र र नेपाली नागरिकको हितको निमित्त परिचालन गर्दै, निर्माण–विकास, उद्धार–राहत र सामरिक आवश्यकताहरु पूर्ति गर्ने अवस्था र क्रममा सदुपयोग गर्ने गरी, संचालन तथा परिचालन गरिनेछ र गराइनेछ। एकीकृत राष्ट्रिय सीमा व्यवस्थापन, नियमनसहित सुरक्षा बलको गठन गरी, परिचालन गरिनेछ र गराइनेछ। सबै खाले विदेशी प्रभुत्व, षड्यन्त्र, घुसपैठ, चलखेल, दबाव, हस्तक्षेप र अतिक्रमणहरुलाई निरुत्साहित तुल्याई, नियन्त्रण गर्दै–गराउँदै, नवऔपनिवेशिक पिंजडाको बन्धनबाट नेपाल र नेपालीलाई पूर्णतः समग्रमा मुक्ति दिलाइनेछ । देशको आन्तरिक र बाह्य सुरक्षा प्रबन्ध चुस्त–दुरुस्त र बलियो बनाइनेछ ।
२८. विश्व नेपाली ः–संसारभरिका नेपालीहरुको सुरक्षा, शान्ति, प्रगति, सम्मान, पहिचान, अस्तित्व र समान हक–अधिकारहरुका खातिर हर सम्भव हरेक उपायहरु अवलम्बन गरिनेछन् र गराइनेछन् ।
२९. मानसिकता ः– “विदेशपरस्ती, आत्म–समर्पणवादी, दलाल–दब्बु, परनिर्भर मानसिकता र भावना” को पिंजडाको बन्धनबाट आवश्यक सबैलाई छुटकारा दिलाउँदै, स्वतन्त्र, स्वाधीन, स्वावलम्बी, आत्मनिर्भर, स्वाभिमानी, शासकीय सार्वभौमसत्ता सम्पन्न, सुस्वशासित, सुसभ्य, सुशिक्षित, सुस्वस्थ, समृद्धशाली, विकसित, शक्तिशाली र एकीकृत नेपाली जातिको निर्माण–विकास र सशक्तिकरण गर्ने मानसिकता र एकीकृत राष्ट्रिय भावनासहित नयाँ नेपाल बनाउने सुकार्यहरु संचालन गरिनेछन् र गराइनेछन् । नेपाली सचेत राष्ट्रभक्त, अग्रगामी, परिवर्तनकारी, प्रगतिशील र गणतन्त्रवादी नागरिकहरुले हालसम्म राज्यसत्तामा भएका दल र नेताहरुलाई मत नदिई, उनीहरुलाई आम रुपमा बहिष्कार गर्नु पर्दछ । सत्तामा ढलीमली गरेकाहरुले नेपाल र नेपालीहरु प्रति गरेका राष्ट्र–जनघातलाई ध्यान नदिई, फेरि तिनीहरुलाई नै समर्थन जनाई, आफ्ना अमूल्य मत दिनु चाँही नेपाली नागरिकले आफ्नो खुट्टामा आफँै बन्चरो हान्नु सरह हो र, मातृभूमि प्रति धोखा दिनु नै हो । नयाँ विचार, नीति, योजना र कार्यक्रमसहितको नयाँ युवा नेतृत्व भएको, नयाँ राजनीतिक “राष्ट्रवादी वैकल्पिक गठबन्धन” र यसका उम्मेद्वारहरुलाई २०७४।८।१० र २१ गते हुने आम निर्वाचनमा “गोलाकारभित्रको षट्कोण” चिन्हमा आफ्ना अमूल्य मत–छाप लगाई, अत्याधिक बहुमतले जिताउन हार्दिक आह्वान गर्दछौँ। यसो गरेमा नेपाली नागरिकले नेपाली नागरिकद्वारा, नेपाली नागरिकका लागि नेपाली नागरिकको स्वामित्व र अपनत्व हुने गरी, आफँैले आफ्नो सम्मानित न्याय गर्नु हुनेछ ।
आआँै, अहिलेको विकृतिपूर्ण राजनीतिक गतिविधि, दल र नेताहरुको विकल्पमा असल नेपाल–नेपाली भक्त “राष्ट्रवादी गठबन्धन” एवं “राष्ट्रभक्त उम्मेद्वार” हरुलाई “गोलाकारभित्रको षट्कोण” चिन्हमा छाप लगाई, अत्याधिक बहुमतले जिताआँै। नेपाली राष्ट्रवादको जीत गराऔँ ।
“राष्ट्रवादी वैकल्पिक गठबन्धनलाई गोलाकारभित्रको षट्कोण चिन्हमा मतदान; हाम्रो प्रतिबद्धता शान्ति, सुरक्षा, रोजगारी र स्वाधीनतासहितको राष्ट्रिय स्वाभिमान” ।

– राष्ट्रवादी बैकल्पिक गठबन्धनका संयोजक- गोरखबहादुर बिसी