राष्ट्रवादीहरु एकजुट हुने बेला आएको छ : श्रेष्ठ

0
13
eरोयलटाइम्स | राष्ट्रको गौरवमय सञ्चार
अजय श्रेष्ठ, स्वतन्त्र राष्ट्रवादी युवा नेता
eरोयलटाइम्स

अहिलेको राजनीतिक अवस्थालाई यहाँले कसरी लिनु भएको छ ?
— अहिलेको राजनीतिक अवस्था सरसर्ती हेर्दा डामाडोलै छ । नेपालमा लोकतन्त्र गणतन्त्र आयो भनिन्छ तर त्यो गणतन्त्र र लोकतन्त्र शिर्ष नेताहरुको लागि मात्र आए जस्तो देखिन्छ । आज नेपाली जनताले वाम गठबन्धनलाई राज्य संचालन गर्ने जिम्मेवारी दिएका छन् । त्यसैले वाम गठबन्धनलाई पाँच वर्षसम्म एउटै प्रधानमन्त्री भएर राज्य संचालन गरुन् । देशलाई राम्रोसँग संचालन गरियोस् । मेरो विचारमा कार्यकारी प्रमुख निर्वाचित हुनुपर्छ । राष्ट्रपति होस् या प्रधानमन्त्री त्यो जनताबाटै चुनिएर आओस । स्वतनत्र रुपमा अहिलेको राजनीति अवस्था हेर्ने हो भने जनताको चित्त बुझ्ने किसिमको छैन । नेताहरु आफैमात्र कमाउ धन्दामा लागेका छन् । जनताका सरोकारका विषयमा नेताहरुले त्यति ध्यान दिएको देखिंदैन । पार्टीहरुमा पनि फुट गुट छ । पार्टीका नेताहरु त आपसमा मिल्दैनन् भने उनीहरुले देशको लागि के राम्रो गर्लान् । आज आम जनता यही भनिरहेका छन् । राजनीतिलाई व्यापारीकरण गरिएको अवस्था छ । व्यापारी नेताहरुबाट जनताले के आस गर्ने । त्यसैले जनतामा राजनीति प्रति वितृष्णा बढ्दै गएको छ । नेताहरु उपचारका लागि भन्दै विदेशमा करोडौं खर्च गर्छन् तर नेपाली जनता सिटामोल पनि खान नसकेको अवस्था छ । नेपालमा फोहोरमैला, ढल, विजुली र खानेपानीको समस्या छ । यो विषयमा नेताहरुले खै बोलेको ? नेपाली जनताले यस विषयमा नेपाली जनताले वारम्बार कुरा उठाए पनि प्रधानमन्त्री देखि मन्त्री र सांसदहरु सवै मौन रहेको देखिन्छ ।

अवको राजनीतिक निकास के होला त ?
— जुनसुकै पार्टी आएपनि ५ वर्षसम्म एउटै पार्टीले सरकार चलाउनु पर्छ । चुनावी घोषणा पत्रमा उल्लेख भए अनुसार चलाउनु पर्छ । त्यो सरकारले कुनै पार्टी र जनतामाथि भेदभाव नगरी चलाओस् । नेपालको कानुनको परिधिमा रहेर स्वतन्त्र पूर्वक सरकार चलाओस् भन्ने मेरो धारणा हो । जनताले पनि यहि चाहेका छन् । निकास पनि यहींबाट निष्कन सक्छ ।

देशको विकास निर्माण कसरी होला ?
— हाम्रो देश सौन्दर्यले भरिएको छ । पर्यटन कृषि, उर्जा लगायतका क्षेत्रमा अवसरै अवसर देखिन्छ । यहाँ चाहनु मात्र पर्छ विकास हुन्छ । पर्यटनमा अझ बढी जोड दिनुपर्छ । विमानस्थलहरुको विकास गर्नुपर्छ । सडक ढल जस्ता विषमा पार्टीगत स्वार्थ नहेरी सर्वदलीय सहमतीबाट निर्माण गर्नुपर्छ । कृषकलाई उत्साहित बनाउन राज्यबाट निव्र्याजी ऋणको सुविधा दिइनु पर्छ । जसले गर्दा कृषिमा आत्म निर्भर हुन सहयोग मिलोस् । हाम्रो देशलाई कृषि प्रधान भनिन्छ तर कृषिमै सरकारले गम्भीर रुपमा ध्यान नदिएको देखिन्छ ।

तपाईं राष्ट्रवादी युवा नेता हुनुहुन्छ, यतिबेला भारत र नेपालको बीचमा सीमा विवाद भएको सुनिन्छ यसमा तपाई के भन्नु हुन्छ ?

— नेपाल भारत सीमा विवाद भएको सुन्दा मलाई कहिले कहिले दिक्क लाग्छ । हाम्रा शिर्ष नेताहरुले यस विषयमा केही बोलेका छैनन् । जति बोलेका छन् युवाहरुले नै बोलिरहेका छन् । कहिले नवलपरासी, कहिले कता सीमा मिचिएको कुरा सुनिन्छ । यो सुन्दा भित्रभित्र मेरो मनमा पीडा हुन्छ । तर शिर्ष नेताहरु यस विषयमा संचार माध्यममा एक शब्द पनि बोल्दैनन् । यस्तै मलाई अचम्म लागेको छ । यतिबेला को राष्ट्रवादी कोे अराष्ट्रवादी छुट्याउन गाह«ो छ । यसको खास निकास भनेको अन्तर्राष्ट्रिय निकायको संलग्नतामा आफ्नो सीमानामा तार जारी राखियो भने भविष्यमा विरोध भइरहँदैन । मेरो विचारमा भन्ने हो भने नेपाल र भारतका बीच भिषा प्रणाली लागु गरिनु पर्छ ।

नेपालमा जबजब नयाँ सरकार गठन हुने बेला आउँछ, त्यो बेला भारतीय चासो बढेको देखिन्छ यस विषयमा के भन्नु हुन्छ ?
— खासगरी भारत आफ्नो स्वार्थ अनुसार चल्ने गर्छन् । त्यसमा पनि राजनीतिमा भारतीय चासो बढ्ने गरेको छ । केहीदिन अघि भारतका विदेश मन्त्री सुष्मा स्वराज विना एजेण्डा नेपाल आउनु भएको छ । यसले नेपाली राजनीतिमा निकै संसय उत्पन्न गरेको छ । कतै वाम गठबन्धन टुटाउने उद्देश्य राखेर पो भारतीय विदेशमन्त्री नेपाल आउनु भएको हो कि ? विना स्वार्थ नेपालमा चासो राखिएको भए त्यो स्वागत योग्य छ, नेपाल र भारतबीचको सम्बन्ध सुर्धान उहाँ नेपाल आउनु भएको हो भने सकारात्मक रुपमा लिन सकिन्छ ।

तपाईं राष्ट्रवादी भएका हिसावले राजतन्त्र र हिन्दू राज्य स्थापमनाका लागि जनस्तरबाट केही नभएको जस्तो देखिन्छ नि ?
— नेपालमा २०६२÷०६३ को जनआन्दोलनको मनसाय नेपालबाट राजतन्त्र हटाउन र धर्म निरपेक्षता बनाउनु रहेको थिएन् । कुनै पनि धर्मलाई होच्याउने पक्षमा छैनौं । सम्पूर्ण धर्मप्रति मेरो श्रद्धा छ, तर एउटा मात्र हिन्दू राज्य भनेर चिनिएको नेपाल यतिबेला धर्म निरपेक्ष भनेर विश्वले चिन्दैन । अहिले पनि विश्व समुदायलाई हिन्दू राष्ट्र भनेर चिन्दछन् । विश्वमा सवै राष्ट्रमा आ–आफ्नै धर्म मान्ने मान्छेहरु छन् । मुश्लिम, क्रिश्चियन लगायतका धर्म छन् । यदि राजतन्त्र र हिन्दू राज्यलाई जोगाउने र पुनर्जागरण गर्ने हो भने अब बन्ने सरकारले जनमत संग्रह गर्ने हिम्मत गर्नुपर्छ । त्यसैले देशमा दिर्घकालीन निकास र राष्ट्रिय अस्तित्वको लागि राजतन्त्र र हिन्दू राज्यका लागि जनमत संग्रह गर्नुपर्छ । यो विषय सदाका लागि टुंग्याउने हो भने जनमत संग्रहमा जानुपर्छ । त्यतिबेला हामी पनि चल्ने छौं, बहुमतको कदर गर्नेछौं ।

तपाईं एक समाजसेवी र कुशल व्यापारी पनि हुनुहन्छ, समाजसेवा र व्यापारमा लाग्दा कस्तो अनुभव हुँदो रहेछ ?
— त्यसो त समाजसेवा र व्यापारको उस्तै महत्व छ । समाजसेवा र राजनीतिमा लाग्न त सानोतिनो व्यापार गर्नै पर्दछ । आम्दानीको स्रोत भएन भने देश निर्माणको लागि कुनै पदमा पुग्दा आफ्नो स्वार्थ पुरा गर्न भ्रष्टाचार गर्न मन लाग्छ । त्यसैले आफूलाई घरखर्च चलाउन र समाजसेवामा लाग्न केही न केही रुपमा पैसा चाहिन्छ । त्यसैले नेतादेखि कार्यकर्तासम्मले केही रुपमा भएपनि व्यापार गर्नुपर्छ भन्ने मेरो सोच छ । व्यापारमा भन्दा समाजसेवामा लाग्दा मलाई बढी आनन्द लाग्छ ।

तपाईं राप्रमामा हुनुहुन्थ्यो, किन यतिबेला स्वतन्त्र बसीरहनु भएको छ ?
— म वर्षौं वर्षदेखि राप्रपामै थिएँ । अहिले आएर राप्रमाका नेताहरु आ–आफ्ना स्वार्थका लागि कहिले जुट्ने कहिले फुट्ने गरेकाले म स्वतन्त्र हुन वाध्य भएको छु । मेरो सुझाव के छ भने फुटेका तीनवटै राप्रपाका नेताहरुले विना स्वार्थ एकजुट भई अवका दिनहरुमा सल्लाहकार र अभिभावकको भूमिकामा बसी युवाहरुलाई अघि सार्नुपर्छ । नेतृत्व हस्तान्तरण गर्नुपर्छ । अब पुरानो पुस्ताले विश्राम गरी युवापुस्ताको काँधमा जिम्मेवारी लिने बेला आएको जस्तो मलाई लाग्छ ।

अन्तमा तपाईं देशवासीहरुलाई के भन्नु हुन्छ ?
— राष्ट्रवादीहरु एकजुट हुने बेला आएको छ । देश बचाउने हो भने राष्ट्रवादीहरु एकजुट हुनु पर्दछ । सवै मिलेर देश विकासमा विना स्वार्थ अघि सर्नुपर्छ । देशको लागि कुन पार्टी भन्नुभन्दा पनि हामी सवै नेपाली जनता एकभई राष्ट्र र राष्ट्रियता बचाउन र विकास गर्न अग्रसर हुनुपर्छ । देश निर्माणको लागि फुटेर भन्दा जुटेर अघि बढ्नुपर्छ भन्ने सन्देश मेरो छ ।

LEAVE A REPLY