अब हिन्दूवादी हरुको घरदैलोमा जानुपर्ने बेला आएको छ

0
6
eरोयलटाइम्स | राष्ट्रको गौरवमय सञ्चार
शंकर भण्डारी, केन्द्रीय सदस्य राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (प्रजातान्त्रिक)
eरोयलटाइम्स

यस पटकको निर्वाचन परिणामलाई यहाँले कसरी मुल्यांकन गर्नु भएको छ ?
— जनताले दिएको मत परिणामलाई सवैले स्वीकार गर्नु पर्दछ । जनता माझ राप्रपा विभाजीत र व्यक्तिवादी हैसियतमा केन्द्रीत देखिंदा राप्रपाहरुको यो परिणाम आएको हो । यो परिणाम सम्पूर्ण राप्रपा विभाजित भएकोले र व्यक्तिवादी रुपमा पार्टी सञ्चालनबाट उब्जिएको परिस्थिति हो । यही कारणले जनताले विश्वास गर्ने बाटो नै निर्माण हुन सकेन । त्यसैले यो निर्वाचन परिणाम हामीले सोचेजस्तो आएन ।

राप्रपाहरुको जनताबाट मत ज्यादै कम आयो नि, किन होला ?
— सवै राप्रपा सैद्धान्तिक रुपमा विचलित भए । सिद्धान्तको नारा लगाउँदै समयानुकुल विचार र सिद्धान्त छोडी विचार विहिन पार्टीको रुपमा सवै राप्रपा जनता माझ गए । जम्मा चार चार सिटमात्र लिएर नेताहरु मात्र चुनावमा उठे । जसको कारण देशव्यापी रुपमा चुनाव प्रचार प्रसार गर्ने कोही भएनन् । अहिलेको मत परिणाम कट्टर राप्रपाहरुको कार्यकताको हो भन्ने मलाई लाग्छ । सवै पुराना नेतृत्वबाट नयाँ नेतृत्वको निर्माण हुन नसक्नु, नयाँ कार्यकर्तालाई मान्यता र उचित स्थान दिन नसक्नु र दुईचार जनाबाट मात्र पार्टी सञ्चालनमा हावी हुनकै कारण यो हाल भएको हो ।

तपाईंहरु हिन्दू राज्य र राजतन्त्रको एजेण्डा छाडेको हो ?
— नेतृत्व तहबाट हिन्दूवादी भएको सिद्धान्त देखाई समयानुकुल गणतन्त्रवादी, सत्तावादी, पदलोलुपतावादी हुँदै पार्टी मेलमिलापको नीति लिएझैं स्पष्ट देखियो । र गणतान्त्रिक संविधान र धर्म निरपेक्ष संविधानमा सवै राप्रपाले दस्तखत गरेको सर्व विधितै छ , देखेकै कुरा हो । यसरी आफ्ना विचार र सिद्धान्त लिएर निर्वाचनमा उम्मेदवार बन्न समेत प्रतिवन्ध लाग्ने संविधानमा कमल थापाजीले दस्तखत गरिदिनु भयो । कार्यकर्ता विचलित भए । त्यसपछि गणतन्त्र स्वीकर गरेको राप्रपाले पुनः हिन्दू र गणतन्त्र विरोधी नारा लिएर जनतामा गयो । तर पद प्राप्तिका निम्ति केन्द्रमा फेरी गणतान्त्रिक र धर्म निरपेक्ष भन्नेसँग सम्झौता गरी मिसिए । यो सम्पूर्ण पार्टीको भलाई चाहनेहरुको लागि दुर्भागय सावित भयो ।

तपाईंहरु कट्टर हिन्दूवादी, निर्वाचनमा आएको हिन्दूहरुको यतिमात्र हो त मत ?
— हामी जनताको निर्णयलाई स्वीकार गर्दछौं । प्रमुख राजनीति दलहरुले बहुमतबाट हिन्दूराज्य स्थापित हुन्छ भनेर जनमत संग्रह गर्न डराई आफ्नो कला, भाषा, संस्कृति, सभ्यता र सम्पूर्ण जातजातिहरुको रितीरिवाज परम्पराको क्रमिक रुपमा अन्यगरी धर्म निरपेक्षबाट धर्म निरपेक्षतामै राष्ट्रलाई राखिरहन र जनतामाझ जान डराई सवै राप्रपाका नेताहरुलाई सत्ताको लोभी बनाई यो परिणम ल्याउन सफल भए । यो दुर्भाग्य हो । जनमत संग्रह विनाको धर्म निरपेक्षलाई हामी स्वीकार्दैनौं । विगतमा राप्रपाका प्रमुख नेताहरुले धर्म निरपेक्षताको त्यतिबेलै कडा प्रतिवाद गर्नु पर्दथ्यो । पार्टीलाई त्यही रुपमा उभ्याउन पथ्र्यो । वास्तवमा नेपालमा ९० प्रतिशत हिन्दू रहेको स्पष्ट छ । खासगरी यो निर्वाचनमा हामी जताको घरदैलो गएर हिन्दूहरुलाई परिचालित गर्न सकेनौं । यदि हिन्दूहरुलाई परिचालित गर्ने हो भने हाम्रो पार्टीले आगामि निर्वाचनमा राम्रो परिणाम ल्याउने छ ।

वर्तमान सरकारलाई कसरी लिनु भएको छ ?
— मुलुकमा अस्थिर सरकार भएकाले देश तहस नहस थियो । सत्ताको लुछाचुंडी थियो । जुनसुकै पार्टी भएपनि जनताले राहत पाउन सकेका थिएनन् । त्यसैले जुनसुकै पार्टीले भएपनि बहुमतको स्थायी सरकार संचालन गर्नु आवश्यक थियो । त्यो वाम गठबन्धनबाट होस् । यसमा मेरो पनि शुभकामना छ । तपाईं पाँच वर्षसम्म सरकार चलाउन सफल हुनुहोस् । घोषणा पत्र अनुसार काम गर्नुहोस् । बीचमा नफुट्नु होस् । जनताको सेवा गर्नुस् । निश्पक्ष, निडर, इमान्दार, स्वतन्त्र र पूर्वाग्रह रहित सरकारी निकाय सञ्चालन गर्नुहोस् । यसमा हामीजस्ता राष्ट्रवादीहरुको पनि पूर्ण समर्थन रहने छ ।

भारत र नेपालबीचको सम्बन्ध कस्तो रहनु पर्छ ?
— सरसर्ती रुपमा भन्नुपर्दा भारत र नेपाल नजिकका छिमेकी देश हुन । दुवैले आपसमा सम्मान, माया, प्रेम र स्नेह कायम राख्नु पर्दछ । त्रुटीपूर्ण कुराहरुलाई दुवैले सच्याउन पर्दछ । हामीबीचमा जतिपनि कार्यहरु हुन्छन् त्यो मित्रवत रुपमा हुनु पर्दछ । विरोधका निम्ति विरोध, प्रपोगान्डा अनावश्यक वादविवाद आवश्यक छैन । हामीहरु सदा मिलेर अघि बढ्नु पर्दछ । मिलेर आपसका समस्या हल गर्नुपर्छ ।

नेपालको वर्तमान आन्तरिक अवस्थालाई कसरी मुल्यांकन गर्नुहुन्छ ?
— मेरो दृटिकोणमा विगत दश पन्ध्र वर्षदेखि नेपालमा राजनीतिक पार्टीहरु, शैक्षिक क्षेत्रहरु, व्यापारीक क्षेत्रहरु, स्वास्थ्यहरु देखि कुनै पनि व्यावसायिक हरुबाट नियम र कानुनको पालना गरेको देखिएको छैन । अराजकत फैलिएको छ । यसमा सरकार मौन छ । जस्तो सुन पसलेलाई सुनको व्यापार गर तर, मिसावट नगर भन्नु भन्दा मिसाउनु पर्छ भनेर जुलुस गर्छन्, ट्याक्सिमा मिटरबाट ठग्नु हुँदैन भन्दा ठग्नुपर्छ भनेर जुलुस गर्छन्, सरकारी स्कुलमा पढाउने शिक्षकहरु पार्टीको झण्डा बोकेर विद्यालयलाई समाप्त पार्छन् यस्तो धेरै उदाहरण छन् । तर सरकार केही गर्न नसकेको अवस्थामा थिए । यो अवस्था अब नरहोस् । गुण्डाहरुको प्रभावमा कुनै पनि पार्टीहरु नहुन् । कानुनलाई मान्यतादिने प्रवृत्तिको विकास् होस् । सरकारी कर्मचारी भएर तलव खाएर पार्टीको झण्डा बोक्ने परिपाटीको अन्त्य गर्न वली सरकार सफल होस् । यही हामी चाहन्छौं । यसमा मेरो पनि पूर्ण समर्थन छ ।

LEAVE A REPLY