जनताले तीनवटै राप्रपा मिल्नुपर्ने सन्देश दिएका छन्

0
9
eरोयलटाइम्स | राष्ट्रको गौरवमय सञ्चार
पंकज प्रधान केन्द्रीय सदस्य, राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (प्रजातान्त्रिक)
eरोयलटाइम्स

यस पटकको प्रतिनिधि र प्रदेश सभा निर्वाचन परिणामलाई राप्रपा –प्रजातान्त्रिकले) कसरी लएको छ ? 
— मुलुकको लागि यो चुनाव हुनै पर्दथ्यो । निर्वाचन भयो राम्रो भयो । मुलुकको स्थायित्व र स्थिरताको लागि यो निर्वाचन नितान्त आवश्यक थियो, यो भयो । तर पार्टीगत हिसावले हेर्दा यो हाम्रो पार्टीका नेता र पार्टीका कार्यकर्ताका लागि भने यो दुखद् परिणाम आयो । यसले गर्दा पार्टी शुन्य अवस्थामा पुग्यो । केही नेता हरुलाई राजनीतिक रुपमा फाइदा त भयो होला तर पार्टीका सम्पूर्ण कार्यकर्ताका लागि भने समाप्त हुने नै परिस्थिति उब्जियो । अब आएर नेता कार्यकर्ता घर न घाटको अवस्थामा पुगेको अवस्था छ । यो सम्पूर्ण परिणामका लागि नेतृत्व पंक्ति जिम्मेवार हुनुपर्छ । यसकारण पार्टीले स्थानीय निर्वाचन देखि पार्टीको रणनीति ठीक नभएको देखिसक्दा पनि आम निर्वाचनमा चार जनामात्र उम्मेदवार उठाई अरु कसैलाई पनि उम्मेदवार बन्न नदिई पार्टीलाई राष्ट्रिय पार्टीको रुपमा स्थापित गर्ने नीति नै गलत देखियो । नेताहरुले यस विषयमा कसरी सोचे, चारजना मात्र उम्मेदवार उठेर सत् प्रतिशत भोट लिएर पनि पार्टीले तीन प्रतिशत ल्याउँछ भन्ने कसरी सोचे । यसै कारणले हामीे अहिले यो अवस्थामा आइपुगेका हौं ।

राप्रपा (प्रजातान्त्रिक) लाई किन यति मात्र मत आएको होला ?
— राप्रपा (प्रजातान्त्रिक)ले कम मत पाउनुमा धेरै कारणहरु छन् । पहिलो कारण निर्वाचनकै मुखमा पार्टी फुट्यो, दोस्रो कारण देशव्यापी रुपमा उम्मेदवार भएनन्, तेस्रो कारण संगठनलाई लामो समयदेखि बलियो बनाउन सक्रिय नभएको अवस्था, चौंथो कारण नेताहरुमा पद लोलुपता कायम रहनु, पाँचौ कारण आफू बाहेकका नेताको नेतृत्व स्वीकार गर्न तयार नहुनु छैठौं कारण वास्तविक रुपमै प्रजातान्त्रिक आचरण स्वीकार गर्न नसक्नु हो । यि र यस्ता कारणले सवै राप्रपाको सवै राप्रपाको मत कम आएको हो । त्यसैले समाप्तिको बाटो पार्टी उन्मुख भएको देखिन्छ ।

रापपा फुटेकै कार कम मत आएको हो त ?
— निश्चित् रुपमा राप्रपा फुटेकै कारण पनि निर्वाचनमा कम मत आएको हो । माथिनै भनेझै नेतृत्व पंक्तिको दुरदर्शिताको कमी कमजोरीताले यस पटक निर्वाचनमा हामीले यस्तो परिणाम व्यहोर्नु प¥यो । यस पटक निर्वाचनको सम्पूर्ण परिणामले तीनवटै राप्रपाले मिल्नुपर्ने सन्देश दिएका छन् ।

राप्रपाहरु आफ्ना सिद्धान्त र विचारमा अडिक भएनन् भनिन्छ नि ?
— राप्रपाहरुले निर्वाचनको प्रचार प्रसारको क्रममा आफ्ना सैद्धान्तिक पक्ष देखाउँनै सकेनन् र आफू अगाडि लाग्नु भन्दा अरुको पुच्छर समातेर हिंडेको देख्दा राप्रपाहरुले सिद्धान्त र विचार छोडेजस्तो देखियो । हामीले आफ्ना सिद्धान्त र विचारमा सधैं निरन्तर रुपमा अडिक छौं ।

राप्रपा (प्रजातान्त्रिक) को सिद्धान्त गणतन्त्र हो र ?
— राप्रपा (प्रजातान्त्रिक)ले शुरु देखि नै गणतान्त्रिक सिद्धान्त बोकेको हो । र सोही सिद्धान्त अनुसार संसदमा गणतन्त्रको पक्षमा मत दिएको हो तर यरलाई आम जनताले आत्मसाथ गरेका छैनन् जनताले जनताले हामीलाई अहिले पनि राजसंस्था वादीकै रुपमा लिन्छन् ।

नब्बे प्रतिशत हिन्दूहरु रहेको देशमा हिन्दूहरुको मत किन यति थोरै आएको ठान्नु हुन्छ ?
— खासगरी भन्नुपर्दा हिन्दूत्वको विषयमा निर्भिक भएर हामीले आफ्नो अडान स्पष्ट रुपमा राख्न सकेनौं । हिन्दूहरुको तृत्वत्व लिनै सकेनौं । हिन्दूहरुले मत दिन चाहेर पनि हामीले आम जनताको घरदैलोमा पुगेर बुझाउन ढिला ग¥यौं । हमीलाई हिन्दूहरुको मत कम आउँनुमा मुख्य कारण यही हो ।

राप्रपाहरुको एकताका लागि तपाईंहरु दोस्रो तहका नेताहरु पर्टी नेतृत्वलाई के सुझाव दिनुहुन्छ ?
— यस पटकको निर्वाचन परिणामले अब नेतृत्व परिवर्तनको साथै युवाहरुमा अविलम्ब स्थापित गर्नुपर्छ भन्ने जनताको सन्देश छ । र हाम्रो पार्टीको नीति र सिद्धान्तका विषयमा आम छलफल र नयाँ कार्य योजना बनाउनु पर्छ । र पार्टीका नेता र सम्पूर्ण पार्टी पंक्ति जनतामाझ सधैं रहि रहनु पर्छ ।

राप्रपाका नेताहरु सत्ता भोगी भयो भनिन्छ नि ?
— विगतमा भएका घरना क्रमले राप्रपाका नेताहरुलाई जनताले सत्ता भोगीकै रुपमा लिए । घटना क्रमले यसलाई पुष्टि गरेको छ । र हामीले हेर्दा पनि यो धेरै हद सम्म ठिकै हो । पार्टी स्थापनाका समयदेखि हरेक दुई तीन वर्षमा पार्टी फुट्ने जुट्ने घटनाक्रम देखियो । पदकै लागि पार्टी फुटेको जुटेको देखियो । पार्टी र इमान्दार कार्यकर्ताको हक हितमा कुनैपनि बेला फुट्ने र जुट्ने काम भएन ।

LEAVE A REPLY